„Storage“: Funkfu - Pasta - Point - Tron

(13 .12. - 23.12.2009)

Výstava představila tvorbu čtyř současných českých streetart/graffiti umělců a jejich díla v podobě grafik, kreseb, obrazů, fotografií a objektů. Výstava prezentovala současnou nejnovější tvorbu jednotlivých umělců a stejně tak i díla, která již byla od všech čtyř umělců k vidění v uplynulých letech ve veřejném prostoru v Praze.

Pasta Dobře známý představitel českého streetartu a graffiti. Jak už je ale pro jeho generaci typické, neomezuje se pouze na intervenci v městském prostoru a jeho mobiliáři a s úplnou samozřejmostí vstupuje do galerií a klasických uměleckých disciplín. Využívá širokou škálu médií. Určující je pro něj práce v sítotiskové dílně. Z graffiti si do volné tvorby přenesl důraz na text a typografii. Prvky konzumní a ideologické propagandy 50. až 80. let tak obklopuje novými významy. Slogany, které používá, se týkají jednak streetartu, jednak obecné generační potřeby vydobývat si vlastní životní prostor a také humoru, kterým jsme zvyklí tuto potřebu vyjadřovat. Vydavatel a šéfredaktor jediného českého streetart-graffiti magazínu Clique. Spoluautor a artdirector první České knihy mapující vývoj graffiti v Čechách. Spolumoderoval pořad s Pointem o streetartu a graffiti na rádiu Wave (Český rozhlas 4).

Point Absolvent pražské Akademie výtvarných umění (2006), málokdo z Pražanů si nemohl nevšimnout jeho výtvorů na pražských ulicích viz „dráčci“, pomalované chodníky, dřevěné objekty na náměstích. Autor dalších četných maleb ve veřejném prostoru (divadlo Ponec, základní škola v Liberci). Hlavní organizátor prvního street art festivalu Names. Jeden z provozovatelů galerie Trafačka. Jeho graffiti lze nalézt v mnoha světových městech (Rio de Janeiro, Moskva, New York, Praha, Berlín).

Tron Každý rok jiné jméno, charismatický rukopis a nekompromisnost na pražských ulicích. Jeho písmo má až ozdobný charakter, vychází z kombinace starodávných run a zároveň těží z latinskoame­rických pixação. Člen CAP crew a kreativní grafik.

FunkFu FunkFu projekt začal v roce 2000 a původně to byla absolventská práce. Z časopisu o městských kulturách se po streetartových experimentech vyvinulo studio věnující se nejen grafickému designu. Hledání nových výtvarných postupů na pomezí umění, designu nebo kýče je jednou z hlavních motivací při tvorbě. Výsledky Martinovy práce byly otištěny v řadě médií, například IdN, PAGE, Novum nebo SHIFT. Martin pracuje jako nezávislý grafik a art director v Praze.

To se mi líbí

Adresa

The Chemistry Gallery
Bubenská 1
170 00 Praha 7

Ut – So 11.00 – 19.00