DRUHOROJ

(17 .02. - 02.03.2012)

„DRUHOROJ“ je výstavou, která mapuje současné tendence v díle generace autorů, kteří jsou spjatí s působením profesora Martina Mainera na brněnské Fakultě výtvarných umění. DRUHOROJ se snaží pod jednou střechou ukázat současnou tvorbu mladých umělců, které sice pojí absolventství Mainerova ateliéru Malba II., ale oddělují je nejen geografické skutečnosti. Výstava tak představuje umělce působící na území celé České republiky, mezi nimi i původem zahraniční tvůrce – Samuel Paučo (Slovensko), Lyuben Petrov (Bulharsko). Výběr také sbližuje méně zavedené autory s kritikou oceňovanými umělci, jako je například Denisa Krausová (finalista NG 333 2011, nominace na Cenu Kritiky 2010, 2011), Samuel Paučo (finalista NG 333 2011, nominace ESSL Award 2009) a samozřejmě Martin Mainer (Cena Jindřicha Chalupeckého 1993).

Idea výstavy sleduje princip autorské svobodné volby výběru a až v povzdálí dává příležitost ke kurátorskému dohledu nad celou akcí. Stejně tak ji i charakterizuje snaha vyhnout se tradičním výstavám salonního typu. Výsledkem se má stát výstava, která dýchá „společným duchem společný vzduch“.

DRUHOROJ, jako označení pro roj včel, který následuje při dělení včelích rodin novou neoplozenou matku, symbolicky odkazuje jak k „osvobození se“ jednotlivých autorů od „staré matky“, tak k jejich nepopiratelnému umělecko-genetickému původu.

Zastoupení umělci:

  • Denisa Krausová
  • Martin Mainer
  • Lyuben Petrov
  • Alfred Symůnek
  • Hana Hrušová Linhartová
  • Samuel Paučo

Kurátor: Martin Mainer, Pavel Kubesa

To se mi líbí

Adresa

The Chemistry Gallery
Bubenská 1
170 00 Praha 7

Ut – So 11.00 – 19.00