Dave McKean - „Možnosti jsou nekonečné“ - “Possibilities are indefinite“

(01 .11. - 20.11.2011)

Samostatná výstava autora, který je největší zahraniční hvězdou KomiksFestu 2011.

Dave McKean (GB, * 1963)

Tvůrce, který do komiksu spolu s Billem Sienkiewiczem přinesl zcela nové výtvarné techniky a vizualitu, aby se od něj následně odrazil k hudbě a filmu. Dave McKean se narodil roku 1963 v britském Maidenheadu a studoval na Vysoké škole umění a designu. V roce 1986 narazil na Neila Gaimana, současnou scenáristickou komiksovou superstar. Jejich počátky byly úzce propojeny díky společným komiksům Black Orchid, Signal to Noise či Violent Cases. Posledně jmenovaný vyšel česky jako Vraždy a housle a vyjadřuje imaginaci malého chlapce prostřednictvím originální vizuální exprese. Klasickou barevně opulentní malbu čeští čtenáři ocení v ponurém, atmosférickém batmanovském příběhu Arkham Asylum. Na obálkách slavné Gaimanovy mytologicko-snové série Sandman k tomu přidal i experimenty

s fotografií a koláží. Naopak 500 stran rozjímání o umělcích a tvořivosti s titulem Cages McKean vyvedl v minimalistické černobílé lince.

Zde se ale s komiksem na dlouho loučí a od začátku 90. let minulého století se vrhá na pole ilustrace a designu. Roku 1998 vstupuje do světa kinematografie, což vyvrcholilo celovečerním debutem Maska zrcadla. Nyní dokončuje další snímek Lune a filmovou verzi mamutího třídenního divadelního projektu Passion of Port Talbot s názvem The Gospel of Us. Jako tvůrce vrhá svůj obrovský talent pouze do jediné věci: vyjádření abstraktní myšlenky prostřednictvím jakékoliv formy. Stylově tak vykazuje spřízněnost s nejslavnějšími uměleckými směry 20. století jako je surrealismus, kubismus či expresionismus, přičemž využívá a kombinuje množství forem od črty přes malbu, koláž, fotografii až po digitální vkládání předmětů.

Kurátor: Jana Fantová

To se mi líbí

Adresa

The Chemistry Gallery
Bubenská 1
170 00 Praha 7

Ut – So 11.00 – 19.00